Établissement Bürgersäle.
W dniu wczorajszym przybliżyliśmy Państwu krótkie dzieje Wappenhofu. Dzisiaj przyszła kolej na położonego kilkaset metrów dalej jego równie świetnego konkurenta – etablissement Bürgersäle. Założenie powstało prawdopodobnie w kilku etapach w latach 80 i 90. XIX w. w miejscu starszego skromniejszego lokalu, o którym wiadomo, że jedną z jego atrakcji był tor kręglarski.
Najważniejszą częścią ukształtowanego kompleksu był budynek w kształcie literki L, który składał się z dwóch obszernych sal. Pierwsza z nich tzw. „wielka sala” miała: ponad 2000 m²powierzchni i pełniła funkcje taneczno-gastronomiczne. Podzielono ją w proporcjach 1/3 do 2/3 galerią muzyczną dla orkiestry. Wnętrze pomieszczenia zdobiła panorama Wiednia, co nawiązywało do słynnego wiedeńskiego Prateru. Przylegająca do niej mniejsza sala koncertowo-teatralna zwana także „gwiaździstą” miała powierzchnię ponad 800 m². Na wschodniej ścianie usytuowano półokrągłą scenę z kurtyną. Do sali od strony wschodniej przylegał przeszklony pawilon, w którym znajdowało się atelier fotograficzne, strzelnica oraz parowa karuzela także wzorowana na Praterze.
Pawilon połączony był z dwunastokątnym drewnianym hipodromem. Jednocześnie kompleks mógł przyjąć pod dachem ponad 6000 gości i dodatkowo 4000 w ogrodzie. W północnej części kompleksu usytuowano ogród z letnią sceną teatralną i muzyczną oraz urządzeniami służącymi rozrywce – 3 torami kręglarskimi, huśtawkami, zjeżdżalniami oraz karuzelami. Na pobliskiej Oławie znajdowała się przystań z wypożyczalnią sprzętu pływającego m. in., z łódeczkami i rowerami wodnymi.
Przez cały rok w mniejszej sali, a w cieplejszych miesiącach na scenie ogrodowej odbywały się przedstawienia muzyczne i teatralne, w których występowały znane zespoły i trupy. Kolejną atrakcją był tor wyścigów rowerowych o drewnianej nawierzchni. Chociaż był on mniejszy i posiadał niższą rangę od słynnego toru wyścigowego na Dąbiu, potrafił także przyciągnąć dobrych zawodników i sporą liczbę widzów, a pamiętać należy, że ówcześnie kolarstwo torowe należało do jednych z najbardziej efektownych i najpopularniejszych dyscyplin sportowych.
Bürgersäle mocno ucierpiał w czasie lipcowej powodzi w 1903 r. Ówczesne gazety donosiły o zrujnowanych urządzeniach stojących w ogrodzie, zalanych pomieszczeniach oraz o pływających w wodzie elementach toru kolarskiego. Wkrótce przybliżymy Państwu bardziej szczegółowo tego wydarzenia. Teraz zapraszamy do podziwiania wspaniałej litograficznej pocztówki znanego wydawcy A. Rademachera, na której możemy podziwiać opisane przez nas atrakcje kompleksu. Powiemy Państwu prywatnie, że chętnie spędzilibyśmy popołudnie w tym wspaniałym miejscu.